خدمات ابری

برای توضیح ساده در این مورد باید گفت پردازش ابری یعنی نگه‌داری و دسترسی به داده‌ها و برنامه‌ها به‌جای اینکه فقط به رایانه‌ی شما محدود باشد، در سراسر اینترنت در دسترس قرار بگیرد. کلود را می‌توان استعاره‌ای برای اینترنت دانست.

کلود درباره‌ی هارد درایو فیزیکی رایانه‌ی شما نیست. هنگامی که داده‌ها را روی هارد دیسک خود ذخیره می‌کنید یا برنامه‌ای را از روی هارد اجرا می‌کنید، در واقع با فضای ذخیره‌سازی و پردازش محلی کار کرده‌اید. در این شرایط هر آنچه نیاز دارید از نظر فیزیکی به شما نزدیک است و این یعنی می‌توانید به‌آسانی و با سرعت بالا به داده‌های خود دسترسی داشته باشید.

در واقع روش عملکرد صنعت کامپیوتر برای چند دهه شبیه به شیوه‌‌ی کار شما با هارد درایوتان بوده است. برخی از افراد معتقدند که روش کارکرد یادشده حتی همین حالا هم بر پردازش‌ ابری ارجحیت دارد. برای تأیید این حرف دلایلی وجود دارد که در ادامه به‌صورت مختصر به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

کوبرنتیز چیست؟

کوبرنتیز (Kubernetes) سامانه‌ای متن‌باز برای خودکارسازی دیپلوی، مقیاس و مدیریت برنامه‌های کانتینرسازی شده است که در ابتدا توسط گوگل توسعه داده شد و به بنیاد لینوکس هدیه داده شد.کوبرنتیز پیاده سازی جدیدی از بیش از یک دهه تجربه گوگل در اجرای نرم افزارهای سمت سرور در مقیاس بسیار بالاست که به صورت متن باز (open source) در اختیار همه قرار گرفته است.

این نرم افزار وظیفه اجرا و مدیریت کانتینرها را بر روی گروهی از سرورهای موجود در یک یا چند مرکز داده ها (data center) به عهده دارد. برای درک بهتر این سیستم لازم است قدری با مفاهیم اولیه کانتینرها مانند داکر آشنایی داشته باشید که میتوانید در همین سایت درباره آن مطالعه کنید.

ادامه ...
ثبت دامنه در هیگزیوم

فضای پشتیبان

فضای پشتیبان این قابلیت را به شما می‌دهد تا از داده‌ها و اطلاعات خود بک‌آپ بگیرید و اطمینان داشته باشید که در موقعیت‌های حساس و ضروری، اطلاعات شما در جایی امن ذخیره و نگهداری می‌شود. چنانچه دارای سایتی بزرگ و حتا شخصی هستید، ذخیره و نگهداری اطلاعات خود و کاربران و مشتریان شما، امری بسیار حیاتی است که باید بسیار جدی گرفته شود. در صورت هرگونه مشکلی، می‌توانید از بک‌آپ خود استفاده کنید تا اطلاعات را به راحتی و بدون هیچ ضرری بازگردانید.

ادامه ...

اوپن‌استک چیست؟

اوپن‌استک (OpenStack) مجموعه‌ای از نرم افزار‌ها برای ایجاد و مدیریت پلتفرم‌های پردازش ابری Public و Private است. اوپن‌استکتوسط برخی از بزرگترین کمپانی‌های تولید نرم افزار و هاستینگ و همچنین هزاران نفر از اعضای جامعه فردی پشتیبانی می‌شود. بسیاری بر این عقیده هستند که آینده پردازش ابری در دنیاست. OpenStackتوسط بنیاد OpenStack مدیریت می‌شود که یک سازمان غیر انتفاعی جهت نظارت توسعه و جامعه سازی در رابطه با این پروژه می‌باشد.

ادامه ...