کوبرنتیز چیست؟

کوبرنتیز (Kubernetes) سامانه‌ای متن‌باز برای خودکارسازی دیپلوی، مقیاس و مدیریت برنامه‌های کانتینرسازی شده است که در ابتدا توسط گوگل توسعه داده شد و به بنیاد لینوکس هدیه داده شد. کوبرنتیز پیاده سازی جدیدی از بیش از یک دهه تجربه گوگل در اجرای نرم افزارهای سمت سرور در مقیاس بسیار بالاست که به صورت متن باز (open source) در اختیار همه قرار گرفته است.

این نرم افزار وظیفه اجرا و مدیریت کانتینرها را بر روی گروهی از سرورهای موجود در یک یا چند مرکز داده ها (data center) به عهده دارد. برای درک بهتر این سیستم لازم است قدری با مفاهیم اولیه کانتینرها مانند داکر آشنایی داشته باشید که میتوانید در همین سایت درباره آن مطالعه کنید.

کوبرنتیز در واقع نسل سوم از این فناوری است که در شرکت گوگل از ابتدا به زبان گو (Go) پیاده سازی شد. دو نسل قبلی آن بورگ (Borg) نام داشته که پیاده سازی آن به زبان سی پلاس پلاس بوده و گوگل همچنان از آن در محیط عملیاتی استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید
ثبت دامنه در هیگزیوم

اجزای سازنده کوبرنتیز و کارکردها

در حالی که برای راه‌اندازی برنامه‎ها و سرویس‎ها در Container، Kubernetes Cluster مکانیسم پیش فرض ما است، با این حال Kubernetes در لایه‎ی بالاتر این امکان را فراهم می‎کند که کاربر مدیریت بیشتر، در مقیاس پذیر بودن و انعطاف پذیر بودن کلاستر داشته باشد. به جای دسترسی مستقیم به Container جهت مدیریت، کاربر با اجزای مختلفی ارتباط برقرار می‎کند که در ابتدا توسط Kubernetes فعال می‎شود.

بیشتر بخوانید

ابزارهای Docker و کوبرنتیز برای نظارت بر میکروسرویس‌ها

کانتینرها به اشکال مختلف ممکن است با مشکل مواجه شوند. برای رفع این مشکل سازمان‌ها به سرمایه گذاری در ابزارهای نظارتی مناسب برای محیط‌های Docker و کوبرنتیز، نیاز دارند. در این بخش یکی از تحلیلگران صنعت IT توضیح می‌دهد که چگونه سازندگان با استفاده از ابزار نظارتی مناسب می‌توانند وقایعی را که در مراحل مختلف نصب و به کارگیری نرم افزار رخ می‌دهد، شناسایی کرده و نقص‌های ایجاد شده را بطور خودکار برطرف کنند. تحلیل این کارشناس را در مورد ابزارهای تجاری و open source ، نظارت بر کوبرنتیز و Docker همچون cAdvisor، Sysdig Monitor، Prometheus و Stackify Retrace می‌باشد.

بیشتر بخوانید
ثبت دامنه در هیگزیوم