ویرایشگر کلاسیک وردپرس

آموزش ویرایشگر کلاسیک وردپرس (پست گذاری در وردپرس)

ویرایشگر کلاسیک وردپرس

ویرایشگر کلاسیک وردپرس در نسخه‌ی ۵ وردپرس، جای خود را به ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس داد. ویرایشگر گوتنبرگ دارای امکانات و قابلیت‌های زیادی می‌باشد که، در زمان و انرژی شما بسیار صرفه‌جویی می‌شود و پیشنهاد ما این است که با ویرایشگر گوتبنرگ کار کنید. اما چنانچه قصد دارید با ویرایشگر کلاسیک وردپرس یا همان ویرایشگر قدیمی کار کنید، در این آموزشی از هیگزیوم، به طور کامل نحوه‌ی استفاده از ویرایشگر کلاسیک وردپرس را آموزش می‌دهیم.

به یاد داشته باشید که ویرایشگر کلاسیک وردپرس، تا پایان سال ۲۰۲۱ پشتیبانی می‌شود و بهتر است که کار با ویرایشگر جدید وردپرس را یاد بگیرید.

کادر عنوان و محتوا

در ویرایشگر کلاسیک وردپرس، کادر عنوان (Title) و محتوا (Content) دو کادر واضحی هستند که نظر شما را جلب می‌کنند. اولین کادری که در بالای تصویر نوشته شده، «افزودن عنوان» است که در این قسمت، باید عنوان پست خود را بنویسید و پس از آن، وردپرس URL یا پیوندیکتا پست را به‌صورت خودکار برای پست شما تولید می‌کند، که با زدن دکمه ویرایش، می‌توانید پیوندیکتا پست خود را تغییر دهید.

در قسمت کادر بزرگ پایینی، جایی است که محتوای شما قرار می‌گیرد. می‌توانید با استفاده از نوار ابزار بالای این کادر، پست خود را کامل کنید. همچنین برای راحتی کار، می‌توانید از میانبرهای کیبورد در این قسمت استفاده کنید.

همینطور که در حال آماده سازی پست هستید، می‌توانید بین ویرایشگر دیداری و ویرایشگر متن سوییچ کنید. ویرایشگر دیداری (Visual Editor) یک ویرایشگر کاربر پسند و مبتدی است که شامل دکمه‌ها و گزینه‌های مختلف می‌باشد. از طرف دیگر، ویرایشگر متن (Text Editor) قسمتی است که در آن می‌توانید حالت HTML پست خود را ببینید و یا به HTML بنویسید.

در قسمت فوترویرایشگر محتوا، وردپرس به شما تعداد واژه‌ها را شما نشان می‌دهد و در مقابل آن، می‌توانید مشاهده کنید که آخرین ویرایش توسط چه کسی و در چه تاریخ و ساعتی انجام شده است.

ویرایشگر کلاسیک وردپرس

زمانیکه شروع به نوشتن می‌کنید، وردپرس پست شما را به‌صورت خودکار به عنوان پیش‌نویس ذخیره می‌کند. این ذخیره‌ی خودکار به‌طور موقتی در دیتابیس وردپرس ذخیره و نگهداری می‌شود.

با گذشت زمان و اضافه کردن محتوای بیشتر، وردپرس ذخیره‌ی خودکار قبلی را پاک می‌کند و آن را با ذخیره‌ی جدیدی جایگزین می‌کند. زمانیکه اینترنت شما قطع شد و یا اتفاق دیگری رخ داد، این قابلیت به شما اطمینان می‌دهد که محتوای خود را از دست نمی‌دهید.

افزودن عکس و دیگر فایل‌های چندرسانه‌ای

با کلیک روی دکمه‌ی «افزودن پرونده چندرسانه‌ای»، پنجره‌ای برای شما باز می‌شود که می‌توانید عکس‌ها و دیگر فایل‌های چندرسانه‌ای مد نظر خود را در وردپرس آپلود و به پست خود اضافه کنید.

در قسمت «کتابخانه پرونده‌های چندرسانه‌ای»، می‌توانید عکس یا عکس‌های مورد نظر خود را انتخاب کنید. پس از انتخاب عکس مورد نظر، نواری در سمت چپ پنجره ظاهر می‌شود که اطلاعاتی در مورد آن عکس به شما نشان می‌دهد.

در این قسمت می‌توانید، با کلیک روی «ویرایش تصویر» عکس خود را ویرایش کنید و یا با کلیک روی «پاک کردن برای همیشه»، آن را از سایت خود پاک کنید.

ویرایشگر کلاسیک وردپرس

اگر می‌خواهید عکسی را آپلود کنید، کافیست عکس را به روی این پنجره بکشید و یا از قسمت بالای این پنجره، روی «بارگذاری پرونده‌ها» کلیک کنید و با کلیک روی گزینش پرونده‌ها، از کامپیوتر خود عکس‌ها یا فایل‌های مورد نظر را آپلود کنید.

ویرایشگر کلاسیک وردپرس

در قسمت «کتابخانه پرونده‌های چندرسانه‌ای»، پس از انتخاب عکس می‌توانید از نوار سمت چپ، «متن جایگزین»، «عنوان»، «نام» و «توضیح» عکس را وارد کنید.

در انتهای این نوار، از قسمت «تنظیمات نمایش پیوست» می‌توانید نوع چیدمان و اندازه‌ی عکس را مشخص کنید و پس از آن روی دکمه‌ی «گذاشتن در نوشته» کلیک کنید تا عکس شما به پست اضافه شود.

همچنین در نوار سمت راست صفحه، می‌توانید برای ساخت گالری، ساختن فهرست پخش صوتی و ویدیویی نیز اقدام کنید.

ویرایشگر کلاسیک وردپرس

گزینه‌های انتشار پست در ویرایشگر کلاسیک وردپرس

۱. ذخیره پیش‌نویس

با کلیک روی ذخیره پیش‌نویس، پست (نوشته) یا برگه‌ای که در حال ویرایش آن هستید، به‌‌صورت پیش‌نویس ذخیره می‌شود و تا زمانیکه در حالت پیش‌نویس بماند، کاربران و بازدیدکنندگان سایت، قادر به مشاهده‌ی پست شما نخواهند بود.

۲. پیش‌نمایش

با کلیک روی دکمه پیش‌نمایش، می‌توانید پست خود را در حالت نهایی مشاهده کنید که پس از انتشار، به چه شکلی خواهد بود.

۳. وضعیت

وضعیت به شما این اجازه را می‌دهد تا وضعیت پست خود را کنترل کنید. کافیست روی ویرایش کلید کنید تا جزئیات این قسمت برای شما نشان داده شود. شما می‌توانید وضعیت پست خود را در دو حالت «پیش‌نویس» و «در انتظار بازبینی» قرار دهید و یا پست خود را مستقیما منتشر کنید.

۴. قابلیت مشاهده، حالت عمومی

روی ویرایش کلیک کنید تا جزئیات این قسمت برای شما نشان داده شود.

اگر حالت عمومی را انتخاب کنید، تمامی بازدیدکنندگان سایت، می‌توانند پست شما را مشاهده کنند. اگر پس از انتخاب حالت عمومی، گزینه‌ی «سنجاق کردن این نوشته در برگه نخست» را انتخاب کنید، پست شما در بالای صفحه‌ی پست‌ها، سنجاق یا پین می‌شود.

۵. قابلیت مشاهده، حالت رمزدار

در این حالت یک کلمه عبور برای پست خود انتخاب می‌کنید و تنها کسانیکه به این کمله عبور دسترسی داشته باشند، می‌توانند پست شما را ببینند.

۶. قابلیت مشاهده، حالت خصوصی

حالت خصوصی برای عموم مردم قابل مشاهده نیست. به معنای دیگر، اگر بازدیدکنندگان لینک پست شما را هم داشته باشند، باز هم نمی‌توانند پست شما را ببینند. در این حالت، تنها برای کاربران مجاز و کسانیکه به داشبورد وردپرس دسترسی دارند، می‌توانند این پست را ببینند.۷۶. قابلیت مشاهده، حالت رمزدار

۷. انتشار

روی ویرایش کلیک کنید تا جزئیات این قسمت برای شما نشان داده شود.

در این قسمت می‌توانید تاریخ و ساعت انتشار پست خود را مشخص کنید تا طبق این اطلاعات پست شما در زمان تعیین شده، منتشر شود.

۸. حذف پست

اگر قصد دارید پست خود را حذف کنید، می‌توانید روی «انتقال به زباله‌دان» کلیک کنید. پست شما به مدت ۳۰ روز در زباله‌دان ذخیره می‌شود و پس از این مدت به‌طور کامل از روی سایت حذف می‌گردد.

۹. انتشار

چنانچه کار شما به پایان رسید و تمامی تنظیمات را طبق خواسته‌ی خود تنظیم کردید، می‌توانید روی دکمه «انتشار» کلیک کنید تا پست شما در سایت منتشر شود. به یاد داشته باشید که برای پست خود تاریخ و ساعت انتشار انتخاب کردید، با زدن دکمه انتشار، پست شما در همان زمان تعیین شده باشد، منتشر می‌شود.

افزودن دسته‌ها و برچسب‌ها

شما می‌توانید پست‌های خود را طبق دسته‌ها و برچسب‌ها مرتب کنید. منوی دسته‌ها و برچسب‌ها را می‌توانید از نوار سمت چپ ویرایشگر پیدا کنید. دسته‌ها و برچسب‌ها به شما کمک می‌کنند تا محتوای خود را دسته‌بندی کنید و معنای بیشتری به آن‌ها ببخشید.

برای افزودن یه دسته‌ی جدید، می‌توانید روی «افزودن دسته تازه» کلیک کنید و نام دسته‌ی خود را وارد کنید.

استفاده از دسته‌ها و برچسب‌ها نه تنها به کاربران کمک می‌کند تا مطالب را بهتر و راحت‌تر پیدا کنند، بلکه قدرت سئو سایت شما را نیز افزایش می‌دهد.

عکس شاخص

بیشتر قالب‌های وردپرس از قابلیت عکس شاخص پشتیبانی می‌کنند. منوی عکس شاخص را می‌توانید از نوار سمت چپ ویرایشگر کلاسیک وردپرس پیدا کنید.

به راحتی روی «قرار دادن به‌عنوان تصویر شاخص» کلیک کنید و عکس مورد نظر خود را انتخاب کنید.

ویرایش تنظیمات صفحه در ویرایشگر کلاسیک وردپرس

بعضی از گزینه‌ها در ویرایشگر کلاسیک وردپرس به‌صورت پیش‌فرض غیر فعال هستند تا فضای بیشتری خلوت‌تری داشته باشید. این قابلیت‌ها معمولا توسط افراد مبتدی استفاده نمی‌شوند. اگرچه، ممکن است بعدا برایتان مفید واقع شوند.

مانند عکس زیر، روی «تنظیمات صفحه» کلیک کنید.

همانطور که می‌بینید، بعضی از گزینه‌ها انتخاب شده‌اند و می‌توانید دیگر گزینه‌ها را فعال کنید و حالت فعال آن‌ها را مشاهده کنید.

افزودن چکیده یا خلاصه مقاله

در این قسمت شما می‌توانید چکیده‌ای از پست یا مقاله‌ی خود را قرار دهید. اکثر قالب‌های وردپرس می‌توانند به طور خود کار، قسمتی از اول نوشته شما را به عنوان خلاصه انتخاب کنند. همچنین ممکن است این قسمت برای شما نشان داده نشود.

شاید این امکان همیشه به کار شما نیاید، چرا که برداشتن چند خط از اولین پارگراف به صورت خودکار، ممکن است همیشه معنای خاصی نداشته باشد و بهتر است که خودتان خلاصه‌ای را انتخاب کنید.

گفتگو

اگر می‌خواهید بازدیدکنندگان سایت، بتوانند زیر پست شما کامنت یا دیدگاه خود را بنویسند، تیک «پذیرفتن دیدگاه» را بگذارید. در غیر اینصورت، تیک آن را بردارید تا قابلیت گذاشتن دیدگاه برای این پست، غیر فعال شود.

قابلیت‌های اضافه شده از طریق افزونه‌ها

محبوب‌ترین افزونه‌های وردپرس، قابلیت‌های خود را دارند که به قسمت ویرایشگر اضافه می‌شود. بعضی از آن‌ها به قسمت بلوک‌ها اضافه می‌شود و بعضی از آن‌ها به نوار سمت راست ویرایشگر.

برای مثال، افزونه‌ی WPForms که یکی از بهترین افزونه‌های فرم تماس می‌باشد، به نوار ابزار بالای ویرایشگر کلاسیک وردپرس اضافه می‌کند تا به راحتی بتوانید در پست‌ها و برگه‌های خود، فرم تماس اضافه کنید.

یکی دیگر از افزونه‌های خیلی محبوب و بسیار کاربردی، افزونه Yoast SEO می‌باشد. در پایین صفحه، یک کادر جدید اضافه می‌شود که بتوانید پست خود را از نظر سئو، به بهترین شکل بهینه‌سازی کنید.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *